Komunita Sant’Egidio

Komunita Sant’Egidio je laické katolícke spoločenstvo, ktoré sa zrodilo v roku 1968 v Ríme, ako pokus skupiny študentov postaviť na prvé miesto vo svojom živote Evanjelium v prednostnom vzťahu s chudobnými. Svoje centrum má Komunita v malom rímskom kostole Sant’Egidio, ktorého meno prevzala. Komunita je nositeľkou mnohých medzinárodných ocenení za svoju prácu pre mier a pre chudobných vo svete, bola tiež niekoľkokrát navrhnutá aj na Nobelovu cenu za mier. V súčasnosti je Komunita rozšírená vo viac ako 70 krajinách sveta, v ktorých sa ľudia stretávajú pri spoločných modlitbách a pri službe chudobným, chorým či starým ľuďom, väzňom alebo migrantom. Na Slovensku pôsobí Komunita od septembra 2008. Stretávame sa pravidelne pri spoločnej modlitbe a pri službe chudobným, najmä ľuďom bez domova.

Našou prítomnosťou sa snažíme odpovedať na ich samotu. Prinášame jedlo a teplé nápoje, no ako sami hovoria, oveľa dôležitejšie je naše priateľstvo. Rozprávame sa a snažíme sa budovať  vzťahy.  Po tom ako sme spoznali množstvo ľudí a počuli tísíce príbehov, sme pochopili, že ich najväčšou chudobou je práve samota. Za roky vzniklo množstvo priateľstiev, cez ktoré nielen dávame, ale aj veľa dostávame. Ak ťa služba zaujala a chceš sa pridať- tu nájdeš bližšie info: http://www.santegidio.sk/-kontakt.html

Na fare na Daliborovom námestí sa stretávame od roku 2013. Prijali sme pozvanie p. Milana Bubáka a začali sa stretávať najskôr na spoločnej modlitbe za cirkev a neskôr sa pridala aj služba chudobným. Pravidelne každý týždeň prichádzame za ľuďmi bez domova. Stretávame sa každý utorok o 17:00 v Kostole Povýšenia sv. kríža (na fare, Daliborovo nám. 1).
Pripravíme jedlo a prichádzame za ľuďmi bez domova. Po službe je spoločná modlitba. Na konci si spolu ideme posedieť.