Púť po stopách francúzskych svätých

Vo Francúzsku som bol pred mnohými rokmi. Tiež to bola svojim spôsobom púť. Spolu s deťmi sme v júli 1999 strávili 10 dní v komunite bratov v Taize. Tá atmosféra a duchovný zážitok sa nedá zabudnúť. Aj to bola jedna z príčin, prečo sme sa s manželkou prihlásili na túto púť. Bola to túžba znovu sa dostať aspoň na chvíľu späť na to zvláštne miesto, ale tiež dozvedieť sa viac o krajine a o svätých, ktorých dala svetu,  o miestach, kde títo žili, pôsobili alebo zomreli.

Neodradila nás ani náročná cesta autobusom, ani denné sťahovanie z miesta na miesto. Boli to 2 noci strávené v autobuse a 6 nocí v piatich hoteloch, takmer 4000 km na cestách, návšteva 12 miest (Paríž – Chartres – Lisieux – Mont Saint Michel – Tours – Nevers – Paray le Monial – Taize – Cluny – Ars – Lyon) na ktorých sme sa zoznámili s desiatimi svätými: sv. Vincent de Paul, sv. Lujza de Marillac, sv. Katarína Labouré, sv. Terézia z Lisieux, sv. Zelia Guerin, sv. Louis Martin, sv. Margita Mária Aloacoquová,  sv. Bernadeta Soubirousová, sv. Martin Tourský a sv. Ján Mária Vianney.

Množstvo cieľov, zážitkov a vizuálnych i duchovných vnemov nám nedávalo veľa priestoru na oddych. Čas strávený v autobuse nám spestrovala modlitba breviára (ranné chvály, modlitba cez deň,  vešpery), ruženec či čítanie o svätých, ktorí boli cieľom našej púte. Každý deň nám naši duchovní otcovia slúžili sv. omšu pri hrobe niektorého svätca.

Každé navštívené miesto malo svoju atmosféru a ponúkalo mnoho duchovných darov. Stačilo otvoriť svoje srdce a náruč  a brať plnými priehrštiami z toho, čo nám Boh pripravil.

Hoci ciele púte boli hlavne duchovné, dopriali sme si aj niečo z toho „svetského“. Splnil sa mi napríklad sen pozrieť si Paríž z Eiffelovej veže. Až keď som zastal pod jej oceľovou konštrukciou uvedomil som si jej mohutnosť a námahy, ktoré museli prekonať tí, čo ju budovali. Na vstupenku sme stáli v rade asi hodinu, ale určite to stálo za to. Pohľad z výšky na Paríž, na Champ de Mars, katedrálu Notre Dame, baziliku  Sacré-Cœur, rieku Seinu či zlatistú kopulu Invalidovne je úchvatný.

K milým zážitkom patrili iste aj večerné posedenia v miestnych reštauráciách so starými i novými priateľmi zo zájazdu.

Nedá sa a ani nechcem systematicky písať o všetkom čo sme videli a zažili. Každý to vnímal inak a každého oslovilo niečo iné. Pre mňa patrí k najväčším duchovným aj architektonickým zážitkom návšteva honosnej gotickej katedrály v Chartes s labyrintom a opevneného kláštora na ostrove Mont Saint Michel. Návšteva jednoduchého hrobu brata Rogera a tiež poludňajšej modlitby v Chráme zmierenia v Taize vo mne oživili spomienky spred dvadsiatich rokov na chvíle strávené s bratmi z komunity, na osobné požehnanie od brata Rogera či na modlitby a spevy v Chráme zmierenia (Église de la Réconciliation).

Teraz, s odstupom niekoľkých dní keď som si v mysli utriedil čo všetko sme  videli a zažili si čoraz viac uvedomujem aké šťastné bolo rozhodnutie zúčastniť sa tejto púte.

                                                                                                                                                             Števo Vidlička


One Reply to “Púť po stopách francúzskych svätých”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najbližšie udalosti

Žiadne pripravované podujatia.